Seviye Tespit

Seviye Tespit

Seviye tespit, yabancı dil eğitiminin en önemli aşamalarından biridir. Kişinin seviyesi tespit edilmelidir ve buna bağlı olarak o dilin hangi kademesinden başlaması gerektiği belirtilmektedir. Bu işlemin birçok avantajı vardır ve bu nedenle o dilde daha önce eğitim alındıysa veya kişi bilgi sahibi ise seviye tespit sınavı önerilmektedir. Bu durum her yaş için geçerli olup kişinin dil bilgisine göre değişim göstermektedir. Her kurum seviye tespitini farklı bir şekilde yapmaktadır. Bu durum kurumun eğitim anlayışı ve tercihlerine bağlı olarak şekillenmektedir. Ancak dil becerisini belirleyen en önemli konulardan biri o dili konuşmak, o dili anlamak, o dili yazmak ve o dili okumaktadır.

Bu aşamaların bütününden öğrencinin hangilerinde daha başarılı olduğu ise o öğrencinin yatkın odluğu alanı göstermektedir. Aynı zamanda test yöntemi ile seviye belirlemek de bir tercihtir. Her şekilde seviye tespit sınavları öğrenci adaylarının lehine olan bir işlemdir ve kişinin dil seviyesine ve bilgi durumuna göre ona özel hizmetler sunulmasını sağlamaktadır. Bu özel ders olabileceği gibi speaking club ya da genel dil eğitimi de olabilmektedir. Tüm bunlara ancak seviye tespit sınavı sonrasında karar verilmektedir.

Seviye Tespit Nedir?

Seviye tespit sınavı birçok yerde yapılabilen bir sınavdır. Ancak özellikle kişinin elinde uluslararası düzlemde bir dil verisi belgesi yoksa bu durumda kişinin kurum üzerinden sınava girmesi gerekmektedir. ABK Dil Kursu olarak sunduğumuz hizmetlerden biri de seviye tespit sınavıdır. Bu sayede öğrencinin son seviyesi hakkında bilgi edinmek mümkün olacaktır. Bu süreçte öğrencinin kendini geliştirmiş olması ya da dil becerisinde bir gerileme olması nedeni ile en yakın tarihte yapılan seviye tespit sınavı önemsenmektedir. Sunduğumuz seviye tespit sınavlarında aç öğrencinin o yabancı dilde ne kadar bilgili olduğunu anlamaktır.

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan sorular yine uzmanlarımız tarafından kontrol edilmektedir. Bu işlemler kısa süre içerisinde gerçekleşirken öğrencinin gerçek seviyesini öğrenmesi de mümkündür. İngilizce, Rusça ve Almanca için hazırlanan seviye tespit sınavlarında soruların özgün sorular, olası bir risk durumunu da yok ederken güvenilir sonuçlar doğurmaktadır. Dil seviyesini belirlemek için hazırlanan seviye tespit sınavında öğrencinin yaşına bağlı planlamalar da yapılmaktadır. Bu sayede öğrenciye özel olarak hazırlanan sorular, yine öğrenci için en iyi verileri sunacaktır. Yetişkinler ve öğrenciler bu kapsama dahil iken çocukları da dahil etmek mümkün olacaktır.

Seviye Tespit Nasıl Yapılır?

Seviye tespit sınavı birçok farklı şekilde yapılabilir ve bu nedenle net bir standart belirtmek mümkün olmamaktadır. Elbette öğrencinin yönelmek istediği dil ve bu dilin hangi aşamalarını öğrenmek istediğine göre şekillenmektedir. Test yöntemi en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Sorular tamamen deneyimli eğitimciler tarafından özel olarak hazırlanmaktadır ve öğrenciye belirlenen gün ve saat içerisinde duyurulmaktadır. Ardından kısa zamana içerisinde sonuçlar öğrenciye belirtilmektedir. Bilinmelidir ki bu sınavlar kazanma ve kaybetme üzerine değil, sadece dil seviyesini öğrenmek üzerinedir.

Seviye tespit sınavlarında test ile birlikte boşluk doldurma, dinleme, okuma ve olduğunu anlama gibi birçok aktivite yapılması da mümkündür. Bu sayede öğrenci adayının hangi alanda daha başarılı odluğu ve bunların ortalaması anlaşılabilmektedir. Bu süreçte gramer ve kelime bilgisi esas noktaları oluşturmaktadır. Bunlar sorularda eşit olarak dağıtılmaktadır ve öğrencilerin eksiklikleri üzerinden seviyeleri hakkında bilgiler öne çıkmaktadır. Seviye tespit sınavı sonrasında öğrencinin yerleşeceği kurs üzerine yedinden düşünülmesi gerekebilir. Bazen ise direkt seviyesine göre tercih yapan öğrencilerden de söz etmek mümkündür.

Seviye Tespit Sınavının Önemi

Kayseri seviye tespit bilgisi ile öğrenci ona uygun seviyeden İngilizce, Almanca ve Rusça eğitimine başlayabilmektedir. Test sonucuna bağlı ileri seviyelerden ya da daha geri seviyelerden başlamak mümkündür. Seviye tespit sınavının önemi de buradadır. Bu sınav sayesinde öğrenci hiçbir eksiği kalmadan en iyi eğitimi alabilecektir. Aynı zamanda öğrenci kendi seviyesini öğrenirken bir sınava hazırlanıyorsa ona özel bir şema planlanacak ve çalışma süreci başlayacaktır. Bu gibi birçok avantajı ile seviye tespit sınavı öğrencinin lehine olan bir sınav olmaktadır. Öğrencinin vakit kaybını önlerken ona bulunduğu seviye için en iyi seçenekleri sunmaktadır. ABK Dil Kursu olarak verdiğimiz seviye tespit sınavı ile öğrencilerimizi en doğru aşamadan dil eğitimine başlatıyoruz.