Almanca Aile Birleşim Sınavı

Almanca Aile Birleşim Sınavı

Almanca Aile Birleşim Sınavı (GOETHE, TELC)

Almanca aile birleşimi sınavı Almanya’da bir aile üyesinin yanında yaşamak isteyen kişinin girmesi zorunlu olan bir sınavdır. Bu sınav bir vizenin şartı olarak da bilinmektedir ve bu nedenle aslında zorunludur. D tipi vize olarak nitelendirilen Almanya vize türlerinden biri için gerekli bir sınavdır. Bu sınav için iki farklı alternatif sunulmaktadır. Bunlardan biri GOETHE iken bir diğeri ise TELC olmaktadır.

Bu iki sınavdan biri de aslında Almanca aile birleşimi sınavı kapsamına girmektedir. Bu sınavlar düzenli aralıklar ile yapılmaktadır ve temel seviye Almanca bilgisi olduğuna dair belge alınmalıdır. Bu belgeyi alabilmek için sınavda belli bir ortalamayı geçmek oldukça önemlidir. Almanca aile birleşimi sınavı birtakım aşamalardan oluşmaktadır ve bu sınavın sonucunda A1 seviyesini geçmek gerekmektedir. A1 seviyesi temel diyaloglar ve kelimelerin yer aldığı seviyedir. Bu sayede Almanya’da temel konuşma düzeyini sağlamak mümkün olacaktır.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

Almanca aile birleşimi sınavının ne olduğu ve bu sınavın nasıl kazanılacağına dair birçok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu sınavı geçebilmek için eğitim sürecinden geçmek avantajlı olacaktır. Tamamen sınava yönelik gidilen bir kurs olduğu için bu sınavın 4 bölümüne özel çalışmalar yapılmaktadır. Almanca aile birleşimi sınavı hali hazırda Türkiye’de yaşayan birinin girdiği bir sınavdır.

Türkiye’de yaşamasına karşın ailesinden birinin veya birden fazlasının Almanya’da olduğu bir durumda gerçekleşmektedir. Bu kişilerin yakınlık seviyesi de sınırlıdır ve resmi eş, anne, baba, nişanlı ya da çocuk bu kapsama girmektedir. D tipi olarak nitelendirilen vizenin onaylanabilmesi için başvuru esnasında var olması gereken bir belgedir. Resmi olarak iki kurum belirtilmiştir ve bu iki kurum dışındaki sınavlar kabul edilmemektedir. Tamamlanması gereken tek eğitim A1 seviye eğitimidir ve eğitimin sonunda sınava girilmektedir.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Aşamaları

Almanca aile birleşimi sınavının dört farklı aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar okuma, yazma, dinleme ve konuşma olarak sınıflandırılmaktadır ve aşamalar toplamından geçmek gerekmektedir. Bazı aşamalar daha kötü veya daha iyi olabilir ancak tüm bunların ortalaması not olarak verilmektedir. Sonucunda A1 kademesinden geçmek gerekmektedir. Bu sınavda isim, soy isim ve aslında temel aşamada öğrenilen tüm dersler eksiksiz olarak sorulmaktadır.

Kişinin temel bilgileri, ikili insan iletişimleri ve diyaloglar buna dahil olmaktadır. Aynı zamanda renkler, meslekler gibi birtakım temel bilgilerden de söz etmek gerekecektir çünkü temel seviyede bu bilgiler anlatılmaktadır. Elbette kişinin daha üst seviye belgeleri var ise bu da önemli bir vize belgesi olarak gerekecektir. Ancak henüz hiç Almanca bilmeyen biri için temel seviyeden başlamak önemlidir. Bunun için kurs desteği almak avantajlı olacaktır. Almanca aile birleşimi sınav soruları ve buna örnek olan sorular kurs esnasında çözülmektedir ve kişinin sınava girerken daha rahat ve kendinden emin olması sağlanmaktadır.

Almanca Aile Birleşimi İçin Hangi Sınavlar Geçerlidir?

Almanca aile birleşimi için iki farklı sınav bulunmaktadır. Bu sınav Almanya D vizesi için gerekli olan iki versiyona sahiptir. Bunlardan biri GOETHE’dir. GOETHE INSTITUT tarafından yapılan sınav belirli aralıklar ile tekrarlanmaktadır. Bu sınavın bir geçerlilik süresi vardır ve bu nedenle sınavın sonrasında vize başvurusu evrakları içerisine konulmaktadır. Bu sınavdan tek seferde geçebilmek mümkündür ancak bunun için bir kurs desteği almak önemlidir. Bu durum TELC sınavı için de geçerlidir.

Açılımı “The European Language Certificates” olarak bilinmektedir ve uluslararası seviyede bir geçerliliği bulunmaktadır. Almanya merkezli olan kurumun Almanca temel seviye sınavı da bulunmaktadır. Bu sınav ise iki aşamadan oluşmaktadır. Yazılı ve sözlü olarak sınıflandırma bulunmaktadır. Yazılı sınav 140 dakikadır ve sözlü sınavın süreleri değişmektedir. Aile birleşimi Almanca sınav örnekleri her iki sınav için de eğitim esnasında verilmektedir.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Kurs Fiyatları

Almanca aile birleşimi sınavı kurs fiyatları genellikle belirgin ücretlere sahiptir. ABK Dil Kursu tarafından verilen bu kurs ile tek seferde Almanca aile birleşimi sınavını geçmek mümkün olacaktır. Bunun için düzenli olarak derslere katılmak ve eğitim belgesini almak önemlidir. Fiyatlandırma bilgisini de bizzat iletişime geçerek öğrenmeniz mümkün olacaktır. Kayseri Almanca aile birleşimi sınavı hakkında ayrıntılı bilgileri de bu sayede öğrenebilirsiniz.